Ostre zatrucia w ratownictwie medycznym

Toksykologia – nauka interdyscyplinarna wyodrębniona z biologii, chemii, medycyny, medycyny weterynaryjnej, farmakologii i innych dziedzin. Dzieli się ją umownie na toksykologię teoretyczną i toksykologię stosowaną.
Nazwa „toksykologia” wywodzi się od greckiego słowa τόξον (toxon) – „łuk”  oraz toxicos – substancja, którą zatruwano strzały. Wiedza dotycząca toksykologii wykorzystywana jest w dzisiejszych czasach przez ratowników medycznych i lekarzy, ze względu na duży postęp w rozwoju cywilizacji, mamy co raz to większy kontakt z substancjami niebezpiecznymi.

Szkolenie ma na celu pogłębienie wiedzy z zakresu toksykologii, znajomości i możliwości rozpoznawania popularnych toksydromów oraz możliwości reagowania w sytuacji kontaktu z substancją niebezpieczną.

Program szkolenia  WYKŁAD

1. Podstawowe pojęcia z dziedziny toksykologii.
  2. Podział zatruć oraz krótki rys historyczny.
  3. Epidemiologia.
  4. Wywiad i ogólne objawy kliniczne towarzyszące zatruciom.
  5. Dekontaminacja przewodu pokarmowego.
  6. Toksydromy:
  1. sympatykomimetyczne,
  2. cholinergiczne,
  3. cholonolityczne
  4. narkotyczne
  1. Wybrane zatrucia:
  1. lekami
  2. alkoholem etylowym i metylowym
  3. substancjami psychoaktywnymi
  4. substancjami chemicznymi
  5. środkami do nawozu roślin
  6. substancjami pochodzenia biologicznego.

ĆWICZENIA

1. Badanie pacjenta zatrutego.
  2. Scenariusze zdarzeń.