Techniki inwazyjne w ratownictwie medycznym

Szkolenie to jest bardzo dobrą okazją do przećwiczenia wszystkich technik inwazyjnych, z którymi spotyka się w pracy ratownik medyczny. Podczas wykładu omawiane są elementy anatomii i fizjologii człowieka przydatne w wykonywaniu zabiegów, instruktor prowadzący zajęcia przedstawia również zasady użycia sprzętu podczas wykonywania zabiegów inwazyjnych, kursanci mają możliwość podczas ćwiczeń wyrobić manualne zdolności przydatne podczas wykonywania zabiegów w realnych warunkach. Szkolenie jest prowadzone na specjalnych fantomach przystosowanych do wykonywania odbarczania odmy prężnej, zakładania wkłuć doszpikowych, wykonywania konikopunkcji i iniekcji.

Program szkolenia:

LP Moduł Tematyka Czas
1. Techniki inwazyjne związane z układem oddechowym. 1. Podstawy teoretyczne związane z anatomią i fizjologią układu oddechowego oraz szkieletowego – praca z atlasem anatomicznym oraz kartami do ćwiczeń.2. Ćwiczenia:

– intubacja dotchawicza klasyczna w laryngoskopii bezpośredniej przez usta lub przez nos bez użycia zwiotczających leków,

– intubacja niekonwencjonalna – zstępująca, na ślepo.

– konikopunkcja ratunkowa,

– diagnostyka i nakłucie odmy prężnej,

– alternatywy intubacji – maska krtaniowa, rurka krtaniowa,

4 godziny
2. Techniki inwazyjne związane z układem krążeniowym. 1. Podstawy teoretyczne związane z anatomią i fizjologią układu krążenia – praca z atlasem anatomicznym oraz kartami do ćwiczeń.2. Ćwiczenia:

– wykonanie kaniulacji żył obwodowych,

– wykonanie kaniulacji żyły szyjnej zewnętrznej

– wykonanie wkłuć doszpikowych przy użyciu dostępnego sprzętu – BIG, igły do wkłuć doszpikowych.

4 godziny

Istnieje również możliwość organizacji szkolenia w formie warsztatów, za zgodą Pracodawcy, wówczas planowana ilość godzin to 10 godzin zegarowych, tym samym kursant uzyskuje 10 punktów edukacyjnych.